Zámek Nové Hrady, Třebechovice

Nové Hrady - Bontour

Prohlédneme si nádherný rokokový zámek Nové Hrady se stálou expozicí starožitného nábytku. Budeme obdivovat i unikátní národní památku – Třebechovický Proboštův betlém.

So 4. 7. 2020 (od 370 Kč)

 

Objednat si

Program

Odjezd v 8.00 ráno z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
Příjezd do Brna kolem 19.00.

Cena

  • 400 Kč dospělí
  • 370 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje dopravu luxusním autobusem a průvodce.

Zámek Nové Hrady

Zámek nechal postavit hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré během let 1774 – 1777. Velmi zvláštní stavba v rokokovém slohu se často nazývá „České Versailles“ či „Malý Schönbrunn“. V roce 1791 byl dokončen rokokový ornamentální areál, oblopující zámeckou budovu. V interiérech spatříte rozmístěný klasicistní a rokokový nábytek, dále obrazy a různé umělecké předměty. V přízemí vás bude zajímat zámecká kaple a omrknout lze i dvě hospodářské budovy, navazující na přední zámecká křídla. V zámku se nachází stálá expozice nábytku z období od baroka až po kubismus. Do špýcharu mohou zajít všichni obdivovatelé cyklistiky, protože zde rozmístili kola a cyklistické věci v prvním českém muzeu velocipedů.

Nové Hrady interiér - Bontour

Třebechovický Proboštův betlém

Třebechovický Proboštův betlém je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku. Tento betlém je zcela unikátní z hlediska výtvarného a etnografického, ale i technického. Vyniká také díky kvalitní estetice, která nebyla na rozdíl od většiny ostatních pohyblivých betlémů potlačena právě kvůli pohyblivosti. Betlém obsahuje více než dva tisíce součástí. To zahrnuje 351 figurek, z nichž se přes dvě stě postaviček pohybuje. Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety. Na jeho tvorbě se podíleli lidoví řezbáři Josef Probošt, Josef Kapucián a autor mechanismu Josefa Friml.