Wroclaw, Svídnice, poklad ze Slezské Středy

Wroclaw - Bontour

Navštívíme historická města Wroclaw a Svídnici a prohlédneme si poklad ze Slezské Středy – fascinující středověké artefakty objevené na konci 20. století.

Ne 23. 6. 2019 (od 800 Kč)

 

Objednat si

Program

  • Odjezd v 6.00 z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
  • Návrat do Brna okolo 22.00.

Cena

  • 850 Kč dospělí
  • 800 Kč děti a senioři

Wroclaw

Jen málo míst za hranicemi je s naší vlastí tak silně spojeno jako slezská metropole Wroclaw (česky Vratislav). K českým zemím Wroclaw patřila už v 10. století, město samo bylo ostatně pojmenováno podle českého knížete Vratislava I. Ve městě najdete unikátní architekturu, spoustu církevních staveb i ostrovů. Téměř všechny významné památky jsou soustředěny v centru či v dosahu krátké procházky. K oblíbenosti Wroclawi velmi přispívá také řeka Odra, která městem protéká a dotváří jeho vzhled. Můžete se projít po 112 mostech a 12 ostrovech a odpočinout si v krásných poříčních parcích. Dohromady se skvěle dochovanou gotickou architekturou nejednoho napadne srovnání s italskými Benátkami.

Wroclaw - Bontour
Kostel Míru Svídnice - Bontour

Svídnice – kostel Míru

Město Svídnice (polsky Świdnica) leží několik desítek kilometrů od česko-polské hranice a ve středověku bylo po Vratislavi vždy druhým největším a nejvýznamnějším Slezským městem. Vydáme se do města, kde se narodila nejen česká královna a třetí manželka Karla IV., ale také matka následníka trůnu, budoucího krále Václava IV. Kromě středověkých památek si prohlédneme i jeden ze dvou dochovaných kostelů Míru v Evropě, který byl zapsán na seznam památek UNESCO.

Poklad ze Slezské Středy

Poklad ze Slezské Středy je název souboru středověkých cenností nalezených v letech 1985 a 1988 během stavebních prací v historickém centru polského města Slezské Středy (polsky Środa Śląska). Vysoká úroveň zpracování uměleckých artefaktů naznačuje, že poklad původně patřil jednomu z předních evropských aristokratických rodů, nejspíše Lucemburkům. Známá část pokladu obsahuje (po vyloučení pozdějších přimísených artefaktů) 11 středověkých zlatnických předmětů: ženskou segmentovou korunu z počátku 14. století, brož s kamejí ze 13. století, dva páry přívěsků, jednu sponu, tři prsteny a zlatý ozdobný pás.

Poklad ze Slezské Středy - Bontour
Wroclaw, Svídnice, poklad ze Slezské Středy
5 (100%) 1 vote