Technické divy Česka – nádrž Dlouhé Stráně a papírna ve Velkých Losinách

Nádrž Dlouhé Stráně - Bontour

Vydáme se do srdce Jeseníků, kde nás čeká exkurze v pozoruhodné vodní elektrárně. A prohlédneme si i nejstarší manufakturní papírnu ve střední Evropě.

Odjetý zájezd. Prohlédněte si aktuální zájezdy.

Dlouhé Stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně byla v několika anketách zařazena mezi pozoruhodné divy České republiky. Unikátní stavba elektrárny byla vybudována v nedávné historii. Horní vodní nádrž ohromujících rozměrů se nachází v nadmořské výšce 1350 m a poskytuje krásný výhled na masiv Jeseníků i jejich nejvyšší vrchol Praděd.

Obdivuhodné technické parametry řadí elektrárnu mezi největší v Evropě. Aby stavba co nejméně narušovala ráz krajiny, byla v úbočí hory vybudována obrovská umělá jeskyně, kde je skryta většina provozních objektů. Například strojovna, kterou navštívíme, se nachází 320 metrů pod zemí.

Dlouhé Stráně - Bontour
Kostel Svatého Michaela - Bontour

Kostel sv. Michaela v Maršíkově

Cestou navštívíme pozdně gotický dřevěný kostelík nedalo Velkých Losin v Maršíkově. Jedná se o roubenou stavbu ze 17. století. Vzhled kostela se prakticky po čtyři století nezměnil a jedná se o jednu z nejzachovalejších památek lidové architektury na Moravě.

Velké Losiny

V malebném údolí řeky Desné v jesenickém podhůří leží Velké Losiny. Místo je známé čtyři století trvající lázeňskou tradicí, ale také řadou kulturních památek. Zámek Velké Losiny je krásnou ukázkou moravské renesanční architektury.

Tato původně gotická tvrz sloužila v temném středověku pro čarodějnické procesy. Navštívit můžete také ruční papírnu ze 16. století, k vidění jsou tu techniky výroby papíru i ukázky tradičních výrobků.

Papírna Velké Losiny - Bontour

Program

  • Odjezd z Brna v 7.00 od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
  • Návrat do Brna okolo 20.00.

Termín

  • 2. 9. 2018 (neděle)

Cena

  • 480 Kč dospělí
  • 450 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje dopravu a průvodce.

Technické divy Česka – nádrž Dlouhé Stráně a papírna ve Velkých Losinách
3.7 (73.33%) 3 votes