Rakouský Stonehenge

Rakouské Polesí je výjimečné nejen svojí jedinečnou přírodou, ale především množstvím kulturních památek. Tento kousek země historicky tvořil hraniční pásmo mezi rakouskými zeměmi a českým královstvím, je proto přímo poset středověkými obrannými hrady. Náš jednodenní zájezd nás zavede až do záhadných časů starých Keltů, prohlédneme si proslulé rakouské Stonehenge.

Tento zájezd už se odjel. Nejnovější zájezdy naleznete ZDE.

Hardegg

Mohutná stavba středověkého hradu leží pouhých 500 metrů za hraniční lávkou na rakouské straně řeky Dyje. Hradní návrší bylo podle archeologických výzkumů osídleno již od 10. století, samotný hrad byl založen ve 12. století. Zajímavostí je zasklený vhled do temné hloubky rodinné hrobky. Na hradě je možné si prohlédnout výstavu o Maxmiliánu Habsburském, bratrovi rakouského císaře Františka Josefa I. 

Hrad Raabs an der Thaya

Česky Rakousy nad Dyjí je poklidné městečko na soutoku Moravské a Rakouské Dyje. Vysoko na skále se tyčí jeden z vůbec prvních kamenných hradů v Rakousku. 

Heidenreichstein

Král vodních hradů, největší hrad v rakouských zemích, impozantní středověká pevnost – tato stavba má mnoho přívlastků. Heidenreichstein leží nedalo českých hranic v rakouském kraji zvaném Waldviertel (Lesní čtvrť). Dodnes je patrné, že pevnost sloužila především k obraně. Je ze tří stran obklopena vodou a nemá skoro žádná okna, ta jsou někde nahrazena úzkými štěrbinovými průzory. 

Rakouský Stonehenge

Vydáme se společně do oblasti, která je pokryta 97 megality a menhirů tvořící půlkruh, který vědci považují obdobu proslulého Stonehenge. Pozoruhudoné kamenné bloky byly kdysi postaveny starými Kelty. Místo před čtyřmi až šesti tisíci let sloužilo jako kultovní místo. Nachází se zde keltská kamenná pyramida, která je dodnes archeologickou hádankou. Kámen Kirlingstein a Feehaube sem lákají zástupy esoteriků, kteří věří na jejich magické účinky. 

Zwettl

Typické dolnorakouské městečko, česky zvané Světlá, tvoří zeměpisný střed rakouského území Waldviertel. Za prohlídku stojí dochované historické jádro města tvořené dvěma klidnými náměstíčky a obklopené středověkými hradbami. 

Odjezd v 7 hod od Bohémy (Janáčkovo divadlo).

Návrat do Brna okolo 21 hod. 

Cena:

540 Kč dospělí

500 Kč děti a senioři

Ohodnoťte stránku.