Krajem Boženy Němcové – Ratibořice, Kuks

Babiččino údolí - Bontour

Na romantická místa, která znáte z románu Babička, zavítáme při návštěvě Ratibořic. A prohlédneme si rovněž uníkátní barokní areál – Hospital Kuks.

Odjetý zájezd. Prohlédněte si aktuální zájezdy.

Program

  • Odjezd v 6.30 z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
  • Návrat do Brna kolem 22.00.

Cena

  • 520 Kč dospělí
  • 490 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje: dopravu a služby průvodce.

Ratibořice

Ratibořický zámek je znám zejména díky dílu Babička od Boženy Němcové. Právě zde žila slavná Kateřina Zaháňská – kněžna z Babičky. Krásný empírový zámek tvoří dominantu nerozlučitelně spjatou s Babiččiným údolím. Babiččino údolí je národní přírodní památka a národní kulturní památka. K nejnavštěvovanějším místům údolí patří Staré bělidlo, domek čp. 7 u Viktorčina splavu. Zde prožila Božena Němcová roku 1844 prázdniny se svými dětmi, a v povídce Babička sem přenesla své vzpomínky z dětství.

Ratibořice - Bontour
Kuks - Bontour

Kuks

Kuks (německy Kukus) je vesnice v okrese Trutnov, v údolí horního toku řeky Labe asi 6 km severně od Jaroměře. Ves je pozoruhodná především unikátním barokním lázeňským areálem se špitálem a bohatou sochařskou výzdobou z dílny Matyáše Bernarda Brauna, který nechal v letech 1692–1724 vybudovat hrabě František Antonín Špork. Hospital a Betlém, sochařský soubor v nedalekém Novém lese, jsou chráněny jako národní kulturní památky.