Vrbno pod Pradědem – exkurze ve sklárně, jeskyně Na Pomezí, Karlova Studánka

Karlova Studánka - Bontour

Ve Vrbně pod Pradědem si prohlédneme tradiční výrobu skla, budeme obdivovat krápníky v jeskyních Na Pomezí a podíváme se i do Karlovy Studánky.

Odjetý zájezd. Prohlédněte si aktuální zájezdy.

Program

  • Odjezd v 6.30 z Brna od Bohémy  (Janáčkovo divadlo)
  • Návrat do Brna kolem 21.00.

Cena

  • 570 Kč dospělí
  • 540 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje dopravu a služby průvodce.

Sklárna Vrbno pod Pradědem

V místní části Vrbna pod Pradědem nazývané Mnichov se daří sklářskému řemeslu. V rodinných hutích můžete obdivovat ručně zhotovené repliky historického lesního skla protkaného drobnými bublinkami. A proč se mu říká lesní? V dřívějších dobách, ve 14. až 16. století, vyráběli skláři skleněné džbány, karafy, vázy, tupláky, likérky, kalichy a další užitkové sklo přímo v lesích. Pece vytápěli bukovým dřevem, a když palivo kolem spotřebovali, přesunuli se s výrobou o kus dál. Jak si skláři dokážou poradit s foukáním replik historického lesního skla můžete sledovat přímo v provozu rodinných hutí. S výrobou skla vás podrobně seznámí v soukromé Sklárně Jakub. Vyrábí se zde repliky historického skla podle stejných postupů jako ve středověku. Výrobky lze i zakoupit.

Vrbno pod Pradědem - Bontour
Jeskyně Na Pomezí - Bontour

Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence. Vyznačují se úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky. Pro jeskyně Na Pomezí jsou typické úzké a místy vysoké chodby, které se v kříženích rozšiřují v menší dómy. Podzemní prostory se nacházejí Rychlebských horách, 2 km severně od Lipové-Lázně.

Karlova Studánka

Horské lázně Karlova Studánka leží v malebném prostředí Jeseníků, na úpatí Pradědu. Vzduch je zde absolutně čistý, srovnatelný s alpským prostředím. Tyto nejvýše položené lázně v České Republice se pyšní unikátním architektonickým stylem horského charakteru a k vidění je zde množství historických zajímavostí.

Karlova Studánka - Bontour
Vrbno pod Pradědem – exkurze ve sklárně, jeskyně Na Pomezí, Karlova Studánka
4.3 (86.67%) 3 votes