Přeskočit na obsah

Poklady východního Slovenska

Kežmarok – Bontour

Pětidenní výlet, na kterém budeme objevovat krásy východního Slovenska. Navštívíme ta nejzajímavější historická místa, z nichž mnoho je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

St–Ne 31.7.–4.8. 2024 (9 150 Kč)

Objednat si

Program

  • Odjezd v 7.00 ráno z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
  • Odjezd na východní Slovensko.
  • Jednotlivé body programu viz podrobně níže.
  • Příjezd zpět do Brna v neděli kolem 20.00.

Cena

  • 9 150 Kč.

Cena zahrnuje: dopravu luxusním autobusem, 4× ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu, 4× snídani, 4× večeři, služby průvodce, zdravotní pojištění.

Cena nezahrnuje: vstupné na prohlídky.

1. denTrenčianské Teplice – zastávka ve známých slovenských lázních. Znalci nazývají tyto lázně „Perlou Karpat.“ Paří mezi nejstarší a nejnavštěvovanější lázně na Slovensku.

Vlkolínec – jeden z nejlépe utajených klenotů Slovenska. Prohlídka vesnice zapsané na seznam UNESCO. Ve Vlkolínci se zachoval unikátní soubor 45 původních, téměř nezměněných sedláckých domků s kamennými sokly, hlínou vymazanými stěnami a se střechami pokrytými šindelem. Domy pocházejí převážně z 19. století a mají typický půdorys se třemi místnostmi. Podlaha v předsíni a v komoře je z udupané hlíny a obývací pokoj má dřevěnou podlahu. Pec je umístěná v předsíni a dým je odváděn otvorem v šindelové sedlové střeše. I když jsou základy zděné, z lomového kamene, domy zpravidla nemají sklep. Všechna stavení jsou dřevěná, jenom obecní kostel je zděný.

Ubytování v tříhvězdičkovém hotelu s příslušenstvím, večeře.

Lázně Trenčianské Teplice - Bontour
Vlkolínec – Bontour
Levoča – Bontour
Spišský hrad – Bontour

2. denLevoča – prohlídka města. Levočka je zapsaná na seznamu UNESCO a představuje jeden z nejvýznamnějších kulturně-historických pokladů Slovenska. Město se může chlubit bohatou historií a množstvím výjimečných architektonických skvostů. Není tedy divu, že v minulosti šlo o jedno z hlavních center renesance a humanismu v Uhersku.

Návštěva města Spišské Podhradie s magickou siluetou Spišského hradu v pozadí. Město láká na procházku po svém nepravidelném náměstí, které zdobí zachované měšťácké domy s renesančními a barokními prvky. Poznáte je také díky typickým podchodům a rozměrným branám. Součástí města je i Spišská Kapitula proslavená svými církevními pamětihodnostmi či významný historický komplex budov Spišský Jeruzalém.

Prohlídka Spišské kapituly. Charakteristickou črtu Spišské Kapituly představuje pozdně románská katedrála sv. Martina. Tento chrám se dvěma věžemi byl v roce 1493 rozšířen gotickou přístavbou Zápolského kaple. Interiér pozůstává z cenných gotických oltářů, soch i významných fresek, jež zachytávají korunovaci Karla Roberta. Gotické období charakterizují i cenné kalichy a lavice. Významná je i nejstarší románská plastika na Slovensku – Leo Albus.

Spišský hrad – prohlídka zříceniny impozantního hradu – vše památka UNESCO. Návrat na ubytování.

3. denBardejov – město Bardejov se právem chlubí opakovaným prvenstvím v soutěži Nejkrásnější město Slovenska. Vždyť není divu! Jedná se totiž o historické město zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, které má návštěvníkovi co nabídnout. Snad nejcennější částí je Radniční náměstí s nádhernými gotickými měšťanskými domy, bazilikou minor sv. Egídia a bývalou městskou radnicí. Ta je první stavbou renesance na území Slovenska a je v ní umístěna expozice šarišského muzea.

Bardejovské kúpele – Bardejovské Kúpele patří mezi špičku slovenského lázeňství s dlouholetou tradicí. Jsou to nejstarší a nejkrásnější lázně na Slovensku nacházející se uprostřed překrásné přírody horního Šariše. První písemná zmínka o lázních pochází již z roku 1247, větší rozmach lázní nastal koncem 18. století.

Vrbov – podvečerní relax v termálním koupališti s léčivou vodou. Návrat na ubytování, večeře.

Bardejov – Bontour
Termály Vrbov – Bontour
Košice – Bontour
Dobšinská ledová jeskyně – Bontour

4. denKošice – prohlídka památek v centru města. Košice, evropské hlavní město kultury pro rok 2013, postupně mění svou tvář. Nikoli k horšímu. Dříve průmyslové centrum východního Slovenska se stává městem moderním a přeje si lákat další návštěvníky na své historické památky.

Dobšinská ledová jeskyně – Dobšinská jeskyně je největší zaledněnou jeskyní na Slovensku světového významu. Její jedinečnost zvýrazňuje i to, že je nejníže položenou ze všech světoznámých ledových jeskyní. Jeskyně se svou jedinečnou ledovou výzdobou, jako je podlahový led, ledopády, ledové stalagmity a sloupy, bude líbit určitě všem. Ledová výplň má tloušťku až 25 m a zaujímá plochu téměř 10 000 m2. Při návštěvě této jeskyně si nezapomeňte s sebou přibalit něco teplejšího na sebe, protože i v letním období se teplota ve spodních částech jeskyně pohybuje pod bodem mrazu. Návrat na ubytování, večeře.

5. den – Odjezd domů. Cestou zastávka v Liptovském Jánu. Liptovský Ján je vstupní bránou do světa historie, architektury, podivuhodných vlastností termálních vod, turistiky, flóry, fauny a spousty dalších přírodních i uměle vytvořených krás. V roce 1991 byl Liptovský Ján vyhlášený jako památková zóna s 20 objekty a Jánská dolina byla v roce 1998 vyhlášena za lázeňské místo.

Při přejezdu Slovenskem se zastavíme ve Slovenském Grobu, kde poobědvámé tradiční slovenskou husacinu.

Liptovský Ján – Bontour