Modrotisk Danzinger, zámek Kunštát, jeskyně Rudka

Navštívíme jednu z mála dochovaných původních dílen modrotisku na světě. Podíváme se i na zámek Kunštát a do tajemné jeskyně Blanických rytířů.

So 27. 6. 2020 (od 240 Kč)

 

Objednat si

Program

Odjezd v 9.00 ráno z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
Příjezd do Brna kolem 18.30.

Cena

  • 260 Kč dospělí
  • 240 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje dopravu luxusním autobusem a průvodce.

Modrotisková dílna rodiny Danzingerů

V Olešnici na Moravě se do dnešních dnů dochovala jedna z mála původních dílen modrotisku na světě, Modrotisková dílna rodiny Danzingerů. Datuje se již od roku 1816. Modrotisk je jeden z nejstarších způsobů potisku lněného a později bavlněného plátna pomocí původních dřevěných ručních forem a přírodního barviva indiga. Formy jsou dědictvím již 4. generace rodiny Danzingerů a jsou pečlivě restaurovány a udržovány jako doklad tradičního lidového řemesla. V průběhu exkurze v dílně se seznámíme s technologií výroby modrotisku a místními a rodinnými tradicemi. V obchodě je pak možnost zakoupit některý z místních výrobků.

Zámek Kunštát

Jeden z nejstarších moravských hradů, postupně přestavěný na renesanční a barokní zámek. Zpřístupněné interiéry představují návštěvníkům zámku kulturu bydlení posledních šlechtických majitelů a nejstarší prostory původního hradu. Hodnotný komplex zámeckých budov je obklopen parkem, zřízeným v 17. století a ve století následujícím rozšířeným na celé zámecké návrší. Součástí parku je ojedinělý psí hřbitov založený na konci 19. století.

Jeskyně Blanických rytířů v Rudce

Unikátní dílo inspirované českou historií se nachází nedaleko Kunštátu, na kraji obce Rudka, v nitru kopce nazvaného Milenka. Tvůrcem tohoto jedinečného díla byl rodák z nedalekého Bořitova, Stanislav Rolínek, čalouník a nadaný sochař samouk. Vůdčí postavou je jezdecká socha svatého Václava, stojící uprostřed spícího vojska. Vchod do nitra hory hlídá mohutný kamenný lev. Okolí jeskyně je upraveno jako park a stává se postupně galerií pod širým nebem. Mladí sochaři zde v rámci mezinárodních sochařských symposií postupně vytváří nové sochy a navazují tak na práci Stanislava Rolínka. Na kopci Milenka stojí kamenná Burianova rozhledna, ze které je za dobré viditelnosti možné zhlédnout Jeseníky, Krkonoše a Pálavu.