Lednicko-valtický areál: zámek Lednice + minaret, zámek Valtice, Janův hrad

Lednice - Bontour

Výlet za historií jižní Moravy. Prozkoumáme nejzajímavější památky, které se nachází v Lednicko-valtickém areálu. Navštívíme zámek Lednice, minaret, zámek Valtice a Janův hrad.

Ne 21. 6. 2020 (od 380 Kč)

Objednat si

Program

  • Odjezd v 7.00 z Brankovic, v 8.00 z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
  • Návrat do Brna okolo 19.30.

Cena

  • 410 Kč dospělí
  • 380 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje: dopravu a průvodce

Zámek Lednice

Zámek s rozlehlou zahradou patří mezi nejkrásnější komplexy v České republice. Dnešní podobu získal při rozsáhlé rekonstrukci z poloviny 19. století ve slohu imitujícím anglickou tudorovskou gotiku. Zámecká budova je velmi bohatě novogoticky zdobená. Stejně velkolepá je i výzdoba interiérů vyřezávanými kazetovými stropy, původním historickým nábytkem či pozoruhodným, šestatřicetistupňovým dřevěným schodištěm v knihovně, které vedlo do ložnice knížat a bylo vyrobeno bez použití jediného hřebíku. V okolí zámku se rozkládá rozsáhlý zámecký park vybudovaný na počátku 19. století. V parku se nachází mnoho vzácných dřevin, rybníků a pozoruhodných staveb. Lednický zámek se řadí k nejvýznamnějším projevům vrcholného romantismu na území Česka a v prosinci 1996 byl zapsán v rámci celého Lednicko-valtického areálu do seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. 

Lednice - Bontour
Lednický minaret - Bontour

Lednický minaret

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Zámek Valtice

Dominantou Valtic je zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Původně gotický hrad z 13. století byl přestavěn na renesanční a později barokní zámek, který tvoří třípatrová čtyřkřídlá budova s ​​konírnou, jízdárnou, galerií, rokokovým divadlem a kočárovnou. Průčelní fasáda zámecké budovy je bohatě zdobena, středová osa budovy je zvýrazněna vstupním portálem a věží. Bohatě vybavené zámecké interiéry byly upravovány až do 18. století. Zámecký park byl založen v roce 1727. Začátkem 19. století byla zahrada rozšířena a přebudována na přírodně krajinářský park s dalekými průhledy. Park má rozlohu 14,6 ha a roste v něm 22 druhů jehličnanů a 63 druhů listnáčů.

Valtice - Bontour
Janův Hrad - Bontour

Janův Hrad

Janův hrad (zvaný též Janohrad) vypadá jako středověká zřícenina, přitom jej vystavěli na počátku 19. století. V období romantismu chtěl každý druhý šlechtic vlastnit pěknou zříceninu a když se mu to nepoštěstilo, neváhal si ji nechat postavit. V Janohradu se normálně fungovalo – v době lovů a štvanic tu panstvo pořádalo hostiny. Ty byly vskutku velkolepé. Lapená zvěř se rožnila v plamenech osmi ohnišť na nádvoří. Hlavní Rytířský sál, v němž hodovali muži, ani nepotřeboval vytápění. Bylo běžné, že někdo vyčerpán veselkou padl k zemi a bylo mu třeba odpočinku – to dokazují vedlejší salónky. Největší jelen, kterého tu ulovili, vážil 350 kg a jeho paroží je dodnes výzdobou sálu. Lovy začínaly a končily fanfárou, která zněla ze zadního ochozu. Ten se příznačně jmenuje Terasa trubačů.