Lány, Lidice, bazilika v Boleslavi

Výlet po stopách nedávné i dávnější české historie. Navštívíme Muzeum TGM v Lánech, památník v obci Lidice a baziliku sv. Václava v Boleslavi.

So 27. 6. 2020 (od 650 Kč)

 

Objednat si

Program

Čas odjezdu a návratu do Brna bude upřesněn.

Cena

  • 670 Kč dospělí
  • 650 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje: dopravu luxusním autobusem a technického průvodce.

Muzeum Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech

Hlavní expozice přibližuje osobnost T. G. Masaryka, jeho rodinu a historické události, které zasáhly do jejich života. K nejvzácnějším exponátům patří jezdecký oblek T. G. Masaryka, jeho cvikr, panama klobouk, cestovní kufr, rukavice, sváteční šaty Charlotty G. Masarykové, stolní diář Jana Masaryka, klobouk Alice Masarykové a další předměty. Součástí výstavních prostor je i stálá výstava “Masaryk ve výtvarném umění”, která prezentuje díla významných českých i zahraničních umělců. V přízemí muzea se pravidelně střídají různě tematicky zaměřené krátkodobé výstavy.

Památník Lidice

Osud Lidic se naplnil 10. června 1942. Po atentátu na Reinharda Heydricha 27. května 1942 byla obec po rozkazu K. H. Franka srovnána se zemí. 173 mužů bylo zastřeleno a ženy a většina dětí byly převezeny do koncentračních táborů. Původní záměr nacistů vymazat obci z povrchu světa ale nevyšel. Lidice byly obnoveny a řada náměstí, ulic, obcí nebo i žen na celém světě nese na jejich počest jméno Lidice.

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Románská bazilika sv. Václava s kryptou sv. Kosmy a Damiána je postavena na místě, kde byl podle tradice roku 935 zavražděn a po tři roky pohřben sv. Václav. Založil ji spolu s místní kolegiátní kapitulou po roce 1039 kníže Břetislav I. a vysvěcena byla roku 1046. Pozornost poutníků v ní přitahuje zejména kamenné sousoší Zavraždění sv.Václava z dílny sochaře Matyáše B. Brauna s mramorovou oltářní architekturou od Františka M. Kaňky.