Hrad Potštejn, zámek Potštejn, zámek Rychnov nad Kněžnou

Zámek Potštejn - Bontour

Navštívíme rozsáhlou zříceninu gotického hradu Potštejn. Poté si prohlédneme dva zámky – Potštejn a Rychnov nad Kněžnou, jeden z nejkrasnějších barokních celků Česka.

Odjetý zájezd. Prohlédněte si aktuální zájezdy.

Program

  • Odjezd v 7.00 z Brankovic, v 8.00 z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
  • Prohlídka zámku Potštejn a hradu Potštejn.
  • Prohlídka zámku Rychnov nad Kněžnou.
  • Návrat do Brna kolem 19.00 a dále směr Brankovice.

Cena

  • 430 Kč dospělí
  • 400 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje dopravu a technického průvodce.

Hrad Potštejn

Rozsáhlá zřícenina hradu Potštejn leží na zalesněném kuželovitém návrší jihovýchodně od obce Potštejn ve východních Čechách. Na hradním vrchu stávalo již v pravěku hradiště, podle nalezené keramiky bylo osídleno v době lužické a slezskoplatěnické kultury. Gotický hrad byl Půtou z Potštejna zřejmě na konci 13. století. Po roce 1989 se hrad Potštejn stal majetkem obce, která jej v roce 1994 zpřístupnila veřejnosti. Současně započala rozsáhlá postupná konzervace dochovaného zdiva a celková úprava areálu.

Hrad Potštejn - Bontour
Zámek Potštejn - Bontour

Zámek Potštejn

Vznik zámku v Potštejně je spojen s rokem 1746, kdy panství Potštejn získal hrabě Jan Ludvík Harbuval Chamaré. V roce 2004 poničený zámek získali manželé Nováčkovi, kteří jej postupně renovují. Došlo k úpravám vnitřních prostor a okolí zámku, revitalizován byl i zámecký park. Objekt byl zpřístupněn veřejnosti v roce 2006. V roce 2010 byl otevřen zámecký park v anglickém stylu, na který navazuje růžová zahrada. Návštěvníkům se nabízí klasické prohlídky zámeckých interiérů, v přízemí je umístěna výstavní galerie.

Zámek Rychnov nad Kněžnou

Spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice patří zámek v Rychnově nad Kněžnou k největším a nejkrásnějším barokním celkům v Čechách. Autorem této ojedinělé architektonické kompozice je slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel. V zámku v Rychnově je přístupná zámecká obrazárna, kde naleznete skvosty českého a světového malířství od poloviny 15. století. Vedle stěžejních jmen evropského umění (Jordaens, Pacher, Hinz) jsou zde hojně zastoupeni i nejvýznamnější malíři českého baroka (Škréta, Vocásek, Hartmann). Kolowratská sbírka obrazů patří k několika ojedinělým rodovým souborům, které si ve svém jádru zachovaly charakter původních zámeckých obrazáren. Zastoupena je i sbírka střelných zbraní z 18. století, vše doplněno původním stylovým nábytkem rodu Kolowratů, porcelánem, sbírkou zbraní a také sklem z kolowratských skláren.

Rychnov nad Kněžnou - Bontour