Přeskočit na obsah

Co vám ukážeme ve Vídni?

Vídeň, město valčíku a sacheru

Navštivte s námi město, o kterém se říká, že je ze všech rakouských měst nejrakouštější. Za jediný den si Vás dokáže podmanit krásou historických památek a nevšední atmosférou. Vídeň je kulturní, politickou a hospodářskou metropolí evropského významu a hlavním městem našeho jižního souseda. Je tradičně vyhlášená elegantními kavárnami, čokoládovým Sacherem a širokými bulváry. Město na Dunaji je však také Mekkou umění a opery, ne nadarmo je často označována jako “město Valčíku”. Vídeň – Bontour

Vídeň ale především  proslula  monumentálními paláci, které zde zanechali panovníci rakouské monarchie. V roce 2013 byla Vídeň už po páté zvolena jako nejlepší místo pro život. Pojďme se tedy společně podívat do tohoto výjimečného města a jeho památky.

Schönbrunn, Belveder a Hochburg

Asi nejznámější historickou stavbou ve Vídni je zámek Schönbrunn. Patří ke stěžejním pozdně barokním stavbám v Evropě. Současná podoba malebného zámku je výsledkem rekonstrukce, kterou iniciovala Marie Terezie v roce 1743. Schönbrun je rozsáhlá stavba s více než 1400 místnostmi, které zahrnují velkorysé reprezentační místnosti i obytné pokoje.

Zámek Schönbrunn - Bontour

Zámek sloužil Habsburkům jako prostředí politických jednání, ale také jako letní sídlo, kde trávili většinu roku. Schönbrunn byl svědkem mnoha historických událostí. Navštívil jej Napoleon či Wolfgang Amadeus Mozart, v proslulé Velké galerii zasedal Vídeňský kongres. František Josef I. či Marie Terezie zde vedli celou řadu politických jednání.

V  Modrém čínském pokoji pak stále stojí stůl, na kterém skončila monarchie. Tyto svědky stěžejních historických událostí si nyní můžete prohlédnout spolu s námi. Po prohlídce zámku pak můžeme relaxovat v rozlehlých zámeckých zahradách s přírodním bludištěm.

Druhý největší palácový komplex je po Schönbrunnu Belveder, který byl vybudován jako památník Evžena Savojského. Barokní stavba je obklopena rozsáhlými zahradami, například Alpskou zahradou, která čítá na čtyři tisíce alpských rostlin, či zahradou ve stylu Versailles. K Belvederu však také neodmyslitelně patří oranžerie a jízdárna. Stavba v současné době slouží jako muzeum.

Belveder - Bontour

Srdcem historického centra Vídně je palác Hofburg, jehož historie sahá až do 13. století. Hofburg  byl oficiálním císařským sídlem, je často nazýván také “zimní sídlo” Habsburků. V současnosti je Hofburg sídlem rakouského spolkového prezidenta a Rakouské národní knihovny. K Hofburgu přiléhá malebná zahrada Burggarten.

Široké bulváry a historické památky i moderní architektura

V samém srdci Vídně se tyčí do výšky Dóm sv. Štěpána, který je stěžejním představitelem gotiky v Rakousku, jeho historie tedy sahá až do 12. století. Současná podoba dómu je však výsledkem celé řady stavebních úprav, které skončily až v období baroka. Je chápán jako jeden ze symbolů našeho jižního souseda a patří mezi nejnavštěvovanější rakouské památky.

St. Stephen – Bontour

Dóm svatého Štěpána je však kulturní perlou Vídně nejen coby architektonický skvost, ale také pro svůj dechberoucí interiér, jehož podmanivou atmosféru gotického skvostu doplňuje několik sachristie a kaplí. Stephansdom nám však může nabídnout také výhled na celou Vídeň z tzv. Jižní věže. Společně můžeme navštívit také katakomby, kterými je od 18. století protkáno podzemí Dómu svatého Štěpána.

Téměř dvacet let trvala stavba Karlskirche, který je často označován jako největší barokní chrám na sever od Alp. Stavbu inicioval v roce 1713 císař Karel VI. poté, co se Vídeň vypořádala s těžkou morovou epidemií. Není proto náhodou, že je zasvěcen  Svatému Karlu Boromejskému, který se jako duchovní v boji s morem velmi zasadil.

Chrám je dílem známého architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu a jeho syna Josepha Emanuela. Ačkoliv je Karlskirche jedním z významných zástupců evropského baroka, některé neobkvyklé prvky jej činí výjimečným mezi stavbami svého druhu. Již na první pohled totiž zaujme vstupní portál ve stylu řeckých chrámů, vedle kterého po stranách stojí sloupy ve stylu orientálním.

Vídeňská opera kulturním svatostánkem světového význam a pro Rakušany má zvláštní význam. Velkolepá stavba Vídeňské opery sama o sobě dokazuje, jak moc jsou Rakušané hrdí na své klasické hudební skladatele Mozarta, Strausse nebo Strawinského, kteří zdejší operu proslavili ve světě. Pro veřejnost byla opera otevřena v roce 1869 představením Don Giovanni rakouského klasika Wolfganga Amadea Mozarta. Vídeňská opera je situována na slavné vídeňské třídě Ringstrasse.

Karlskirche - Bontour

Vídeňská radnice v současnosti slouží jako sídlo starosty, vídeňského zastupitelstva a státní správy. Neobyčejná stavba v novogotickém stylu pochází z druhé poloviny 19. století. Stejně jako další historicky a politicky významné budovy je Rathaus situován na okružní bulvár Ringstrasse.

Na prostranství před Radnicí je po většinu roku rušno, v zimě se zde koná známý vánoční trh, od jara do podzimu pak  nejrůznější koncerty a festivaly pod širým nebem. Navzdory tomu, že je Rathaus využíván pro správní účely, je možné také absolvovat prohlídku s průvodcem.

Naproti Radnici nelze přehlédnout rakouské národní divadlo Burgtheater, které vzniklo na popud císařovny Marie Terezie. V současnosti patří mezi nejvýznamnější německojazyčná divadla. Obyvatelé Vídně jej domácky nazývají “Burg”.

Nedaleko stojící Rakouský parlament upoutá skutečně na první pohled. Vzdává totiž hold řecké stavitelské tradici. Dojem řeckého chrámu umocňují sloupy, mramorové sochy i poutavé řecké sousoší Pallas-Athéna. Interiéry Parlamentu jsou rozsáhlé a velkorysé, poskytují zázemí Horní i Dolní komoře rakouského parlamentu. Rakouský Parlament je také dostupný veřejnosti.

Opera Vídeň - Bontour

Nevšední pohled se nabízí na Hundertwasserhaus, dům pestrobarevných ploch a nerovných linií, porostlý uvnitř i vně zelení. Zajímavostí je, že tato neobvyklá stavba vznikla v roce 1986 jako obytné prostory pro sociálně slabší spoluobčany. bontour-vídeň-hundertwasserV současnosti je však především nepřehlédnutelnou turistickou atrakcí. Autorem této stavby je Friedensreich Hundertwasser, který nepoužil téměř žádný pravidelný či rovný tvar, protože  se podle něj ani  v přírodě takovéto tvary nevyskytují.

Výstavy ve Vídni

Návštěvník prahnoucí po umění má ve Vídni opravdu z čeho vybírat, město se totiž pyšní asi stovkou různých muzeí a galerií.

Výstava k výročí Marie Terezie - BontourMy v Bontouru nejraději jezdíme do Albertiny, která vlastní jednu z největších a nejcennějších grafických sbírek na světě. Jedna ze stálých expozic představuje mistrovská díla moderny a zahrnuje takto celou paletu od Moneta přes Picassa až po Baselitze. To, že je Albertina muzeum umění mezinárodního významu, dokazuje při každé výstavě. Typické jsou pro toto muzeum především retrospektivy umělců velkých jmen.

Nejen památkami je člověk živ

Nejstarší ZOO na světě je součástí areálu zámku Schönbrunn. Už v roce 1906 se zde narodilo první slůně v zajetí. Avšak i v současnosti vyčnívá nad ostatními zařízeními svého druhu, protože patří k nejmodernějším zoologickým zahradám na světě. V roce 2010 byla ZOO Schönbrunn dokonce vyhlášena nejlepší zoologickou zahradou v Evropě. Poskytuje domov více než pětistovce zástupců živočišných druhů z celého světa, jako jsou panda, lední medvěd, sibiřský tygr či opice.ZOO Schonbrunn - Bontour

Zvířata obývají pavilony a výběhy, které co možná nejvěrohodněji evokují jejich přirozené prostředí. K nejpozoruhodnějším atrakcím patří obrovský skleník s deštným pralesem, velký jihoamerický pavilon, honosný tropický pavilon, kde se můžete pohybovat v jednotlivých výškových úrovních lesa a volně pozorovat ptactvo. Stranou zájmu určitě nesmí zůstat ani akvárium a terárium s korálovým útesem, žraloky, plazy, akvária s nejrůznějšími druhy tropických ryb, nebo polárium s tučňáky a lachtany.

Největší rakouské akvárium Dům moře je domovem pro více než 2 500 živočichů. Dům moře skýtá pavilony podle jednotlivých biotopů. Můžeme tedy vidět například vidět nejrůznější druhy ryb, krokodýlů či hadů v jejich přirozeném prostředí. Navštívíme tedy tropický skleník, jeskyni, krokodýlí park či akvárium s mořským příbojem. Zajímavostí je, že Dům moře je umístěn v bývalé protiletadlové věži, v jejímž 11. patře je vybudována vyhlídková kavárna.

Když je u nás pouťové sezóny konec, stačí se za zážitky vydat jen pár kilomentrů za hranice do vídeňského Prátru. Zábavní park byl vybudován už v roce 1895, o dva roky později přibylo i obří ruské kolo, které vám poskytne zaručeně nejkrásnější a nejromantičtější výhled na panoramata Vídně z výšky až 64,75 metrů. Prater prošel nedávno rekonstrukcí, která příjemně evokuje nostalgii roku 1900, kdy byl Prater založen.

Kdo však touží spíše po adrenalinu, přijde i zde na své. Prater nabízí  na 250 akčních a zábavních atrakcí, mezi kterými je například i největší řetízkový kolotoč světa vysoký 117 metrů. A komu po kupě dobrodružných vyhládne, může si vybrat z nejrůznějších pochoutek nabízených v kavárnách, restauracích, stáncích i bufetech. 

Na hudební cestu do jedinečného světa tónů a zvuků se můžete vydat v historickém paláci s příznačným názvem Dům hudby. Pozorujte velké skladatele minulosti při komponování hudby, potkejte se s nejlepšími hudebníky současnosti a s počítačovou hudbou nahlédněte do hudební budoucnosti světa zvuků. V šesti podlažích muzea hudbu nejen uslyšíte, ale zvuky a tóny i uvidíte, ucítíte a budete si moci vytvořit své vlastní hudební kompozice.Španělsklá jízdárna - Bontour

Ojedinělým zážitkem je Španělská dvorní jezdecká škola, která byla ve Vídni vybudována v barokním slohu nikým jiným než Josephem Emanuelem Fischerem z Erlachu jako prostor k vyúce jezdectví šlechtické mládeže. Je jedinou institucí na světě, kde se v nezměněné podobě ochraňuje a pěstuje vysoká škola jezdeckého umění od dob renesančních až po dnešek. Vídeňská Španělská jízdárna proslula především “baletem lipicánů”, který je nezapomenutelným zážitkem ze souladu pohybu bílých lipicánů s hudbou.