Přeskočit na obsah

Chodsko – krajem Psohlavců s výletem do Bavorska

Hrad Rabí - Bontour

Pětidenní výlet za krásami česko-německého pohraničí. Navštívíme spoustu krásných a zajímavých míst. Podíváme se i do bavorského městečka Furth im Wald plného historických památek.

Odjetý zájezd. Prohlédněte si naše aktuální zájezdy.

Program

  • Odjezd ve středu v 7.30 ráno z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
  • Příjezd zpět do Brna v neděli okolo 20.00.

Cena

  • 5950 Kč.

Cena zahrnuje dopravu luxusním autobusem,  4× ubytování v hotelu Rozvoj v pokojích s příslušenstvím, 4× snídaně, 4× večeře, služby průvodce, pojištění.

1. den – Po poledni příjezd do Domažlic, hlavního centra Chodska s množstvím cenných památek. Když se řekne Chodsko, kdekomu se vybaví pověst o Kozinovi, který se postavil zvůli vrchnosti, pestře malované hrnky a talíře, Jindřich Šimon Baar, povídky Boženy Němcové a Chodové v krojích. A také dvě věže, které už zdálky vítají všechny, kteří přijíždějí do srdce Chodska, do Domažlic. Jedna věž patří Chodskému hradu, v němž sídlí Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami, druhou objevíte u kostela Nanebevzetí Panny Marie na Chodském náměstí, lemovaném měšťanskými domy s podloubími. Procházka městskou památkovou rezervací, přes náměstí s nakloněnou šikmou věží gotického kostela. Možnost návštěvy Muzea Chodska, které sídlí v bývalém hradu založeném již Přemyslem Otakarem II. Po prohlídce odjezd do jedné z jedenácti původních chodských obcí Klenčí pod Čerchovem. Klenčí patřilo mezi jedenáct privilegovaných chodských vesnic založených na úpatí Českého lesa. Díky věhlasu, o který se postaral zejména spisovatel Jindřich Šimon Baar, se stalo oblíbeným letoviskem a zároveň vyhledávaným centrem chodských lidových tradic. Pozornost v Klenčí přitahuje několik původních roubených chalup a barokních domů s mansardovými střechami; v jednom z nich objevíte Muzeum Jindřicha Šimona Baara. Nejde o jeho rodný dům, ten byl zničen při bombardování v roce 1945, ale o dům, kde trávil poslední období svého života. Muzeum dokumentuje jeho život, práci a literární dílo a umožňuje i pohled do Baarova soukromí. Spisovatele, který psal téměř výhradně o Chodsku a o Klenčí, připomíná také pomník na Výhledech. Zastávka u barokního kostela sv. Martina, v jehož šlechtické hrobce je pochován Lomikar. K večeru odjezd do nádherné oblasti pohraničního Českého lesa na ubytování.

Domažlice – Bontour
Klenčí pod Čerchovem – Bontour
Furth im Wald – Bontour

2. den – Po snídani odjezd na prohlídku hradu Rabí. Hrad Rabí – nejrozsáhlejší zřícenina v Čechách. Vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry. Středověký hrad s románskými základy hrál v minulosti Čech důležitou roli. Chránil obchodní stezku mezi městy Sušice a Horažďovice a bohatá rýžoviště zlata na řece Otavě. Kvůli tomu se hrad stával často terčem útoků. Husitský válečník Jan Žižka se ho pokusil dobýt dokonce dvakrát – a zaplatil za to svým druhým okem. Prvními písemně doloženými majiteli hradu byli Švihovští z Rýzmberka. Tento rod vlastnil Rabí skoro 200 let, během nich byl hrad vybudován do své konečné podoby. Odjezd do německého městečka Furth im Wald. Koncem 11. století zde byl založen hrad hrabaty z Bogenu. V roce 1332 město získala městská práva. Místní památky: barokní farní kostel z let 1725-27, brána Burgtor – poslední z bran opevnění ze 14. století, Stará Radnice z roku 1332, zvonkohra na budově soudu z roku 1980, muzeum Landestormuseum v budově bývalého špitálu,městská věž Stadtturm z roku 1866.V Německu se město proslavilo díky lidové slavnosti Drachenstich (Skolení draka). Při této akci, která se koná druhou neděli v srpnu, se koná velké divadelní představení zabíjení draka na místním náměstí. Celé akce se účastní cca 1100 osob, asi 200 koní, historické vozy a také asi dvacetimetrový drak. Město je na tuto podívanou patřičně pyšné. Možnost návštěvy aquaparku. Návrat na hotel, večeře.

3. den – Tento den věnujeme seznámení se životem proslulých Chodů, kteří pečlivě vykonávali strážní službu na hranicích. Přejedeme do Capartic, abychom se vydali na pěší procházku po pohraniční Baarově cestě do Vranova. Tato trasa měří cca 9 km a je určena pro zdatnější turisty. Ostatní klienti přejedou autobusem do Vranova a tam si zvolí snadnější turistiku. Odsud přejedeme do Pivoně s bývalým augustiniánským klášterem a dále do rodiště nejznámějšího z Chodů, Jana Sladkého Koziny, do Újezdu u Domažlic. Vesnice je vyhledávaná pro své zajímavé stavby lidové architektury, z nichž nejznámější je právě Kozinův statek, ve kterém je jeho pamětní síň a muzeum chodských tradic. Po prohlídce vesnice se vydáme na blízkou památnou horu Hrádek, na níž je dnes socha slavného rodáka. Z Újezdu budeme pokračovat přes obec Trhanov (zájemci o delší procházku mohou jít pěšky z Hrádku) s bývalým zámkem vybudovaným zdejším pánem Lamingenem, známým jako Lomikar z Psohlavců. K večeru návrat na ubytování.

Trhanov – Bontour

4. den – Ráno odjedeme k nejvyššímu vrcholu Českého lesa, Čerchovu (1042 m n.m.). Procházku budeme věnovat tomuto pomyslnému strážci Chodska. Vystoupáme na Kurzovu rozhlednu s krásnými výhledy a po krátkém občerstvení budeme sestupovat do Pece pod Čerchovem. Zde navštívíme unikátní Dřevorubecké muzeum. Převážná část exponátů v muzeu je zapůjčena nebo darována současnými obyvateli obce, kteří je uchovávali jako památku po svých předcích. Zdejším dřevorubcům se prý žádní jiní nevyrovnali. V muzeu najdete nástroje a nářadí, které dřevorubci používali, nejen při práci v lese, ale také výrobky ze dřeva, které je jim přinášely obživu. Prohlédnete si např. saně, tzv. štumpochy, necky, necičky, okříny, škatulky na sirky, ale dokonce i desítky let staré loutky pro místní loutkoherce, kterým v době svých letních prázdnin pomáhal dělat divadlo i Oldřich Nový. Jedna část muzea je věnována dnes již historickým motorovým pilám, které znamenaly doslova převrat v těžbě dřeva. Muzeum nabízí také informace a pohled na exponáty z doby od druhé poloviny sedmnáctého století, kdy v centru dnešní Pece pod Čerchovem dýmala vysoká pec na tavení železa a později vznikla na západním okraji obce sklárna. Zcela na závěr návštěvy muzea jsou zmíněny slavné osobnosti, které pobývali v Peci pod Čerchovem. V případě zájmu je možná prohlídka interiéru Dřevorubecké kaple sv. Prokopa. Z Pece pod Čerchovem budeme pokračovat pěšky do vesnice Babylon s pěkným rybníkem a koupalištěm, abychom se osvěžili po túře. Pro zájemce možnost návštěvy Trhanovského zámku. Návrat na ubytování.

5. den – Ráno odjezd do Horšovského Týna, jehož dominantou je původně gotický hrad, přestavěný v 16. století na renesanční zámek. Procházka historickým městským jádrem, které je vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Možnost prohlídky některého ze čtyř okruhů po hradu a zámku. Pod zámkem také můžeme obdivovat zámecký park o rozloze přes 40 ha, který je volně přístupný. Odpoledne přejezd do Švihova k návštěvě vodního hradu Švihov, nejzachovalejšího a největšího vodního hradu v Čechách s unikátním systémem vodních příkopů. Je to skvost, který stojí za to vidět. Výstavní prohlídkový okruh věnovaný Popelce a natáčení slavného filmu Tři oříšky pro Popelku se nachází ve čtyřech podlažích Bílé bašty, do které se dostanete samostatným vchodem přímo z velkého hradního nádvoří. Prohlídka je samostatná, část výstavy je věnována dětem, které mohou výstavou projít se sovou Rozárkou při plnění různých úkolů a hádanek. Po prohlídce odjezd zpět do do Brna.