Muzeum Aloise Jiráska v Hronově, zámek Rychnov nad Kněžnou

Muzeum Aloise Jiráska - Bontour

Navštivte s námi muzeum, rodný dům a hrob spisovatele Aloise Jiráska v Hronově. Prohlédneme si rovněž barokní zámek Rychnov nad Kněžnou.

Ne 27. 5. 2018 (od 490 Kč)

 

Objednat si

Muzeum, rodný dům a hrob Aloise Jiráska

Jiráskovo muzeum v Hronově bylo založeno v roce 1908. Expozice Jiráskova muzea se nachází ve druhém poschodí v průčelí Jiráskova divadla a je věnována osobnosti a dílu Aloise Jiráska. Expozice však připomíná i další významné hronovské rodáky (malíře a spisovatele Josefa Čapka, 1887 – 1945, spisovatele Egona Hostovského, 1908 – 1973, projektanta Jiráskova divadla ing. arch. Jindřicha Freiwalda, 1890 – 1945) a jejich tvorbu, historii známého místního ochotnického divadla (opony apod.) i další zajímavosti (např. světnice Jirásků-Dvorských, držitelů bývalého svobodného dvora, kroje, jež se na Hronovsku nosily v minulém století).

Rodný dům Aloise Jiráska je chráněn jako kulturní památka České republiky. Nízký roubený dům stojí přibližně 150 metrů od náměstí. Uvnitř stavby se rozkládá světnice, kdysi sloužící jako rodinná pekárna a o víkendech prodejní místo, a světnička, kde měl Jirásek během svých studií pokoj.

Rychnov nad Kněžnou - Bontour

Zámek Rychnov nad Kněžnou

Zámek Rychnov nad Kněžnou je jedním z největších barokních celků v Čechách. Autorem této architektonické kompozice je zřejmě architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Celek tvoří výjimečnou dominantu města, které se říká „rychnovské Hradčany.“
V zámku je přístupná zámecká obrazárna, kde naleznete skvosty českého a světového malířství od poloviny 15. století. Vedle stěžejních jmen evropského umění (Jordaens, Pacher, Hinz) jsou zde hojně zastoupeni i nejvýznamnější malíři českého baroka (Škréta, Vocásek, Hartmann). Kolowratská sbírka obrazů patří k několika ojedinělým rodovým souborům, které si ve svém jádru zachovaly charakter původních zámeckých obrazáren. Zastoupena je i sbírka střelných zbraní z 18. století, vše doplněno původním stylovým nábytkem rodu Kolowratů, porcelánem, sbírkou zbraní a také sklem z kolowratských skláren.

Program

  • Odjezd v 7.00 ráno z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
  • Návrat do Brna okolo 20.00.

Termín

  • 27. 5. 2018 (neděle)

Cena

  • 520 Kč dospělí
  • 490 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje: Dopravu a průvodce.

Muzeum Aloise Jiráska v Hronově, zámek Rychnov nad Kněžnou
5 (100%) 1 vote